Susidūrėte su graužikais? Eksperto patarimai, kaip nuo jų gintis

2019-10-10

Atšalę orai pilnai į namus sugrąžina ne tik mus, bet ir graužikus, kurie po laukuose praleistos vasaros, gerokai prisidauginę,  žiemai pradeda ieškoti sau šiltesnės vietelės. Tad nieko stebėtino, kad būtent šiuo metų laiku ne vienam galvos skausmu tampa tai, kaip atsikratyti šiais nekviestais svečiais. Juolab kai ir jų daroma žala išties nemenka. Nemalonus kvapas, apgadinti baldai, apgraužti elektros laidai ar net pavojingos ligos  – štai ką į namus gali atnešti įsikūrę graužikai. Bendrovės „Kauno grūdai“, kurios viena iš teikiamų paslaugų yra kenkėjų kontrolė, specialistas Ąžuolas Maštaras dalijasi patarimais, kaip išvengti graužikų ir jų daromos žalos.

Gali būti pavojingi gyvybei

Kaip pasakoja Ą. Maštaras, pasaulyje yra apie 1800 graužikų rūšių, Lietuvoje –  21 graužikų rūšis. Mūsų šalyje labiausiai paplitusios yra naminė pelė, pilkoji (arba rudoji) žiurkė ir juodoji žiurkė.  Būtent šie graužikai mums ir kelia daugiausia problemų.

Jie pridergia patalpas išmatomis ir šlapimu, atsiranda nemalonus kvapas, gali apgadinti buities apyvokos daiktus, pažeisti elektros instaliaciją, taip net sukeldami gaisrą.

Graužikai gali būti pavojingi sveikatai ir gyvybei – platinti įvairias ligas, tokias kaip trichineliozė, salmoneliozė, bruceliozė, leptospirozė, toksaplazmozė, dizenterija, pasiutligė ar net erkinis encefalitas. Pelių ar žiurkių platinamomis ligomis užsikrėsti galima labai įvairiai – tiek kontaktuojant tiesiogiai, tiek ir per kitus gyvūnus. Todėl, kaip sako Ą. Maštaras, pastebėjus savo aplinkoje graužikų, svarbu nieko nelaukiant imtis priemonių. Ne ką mažiau svarbi ir prevencija.

Maistas ir vanduo – graužikų traukos šaltinis

„Graužikai apsigyvena ten, kur yra maisto bei vandens šaltinių. Jei šeriami naminiai gyvūnai, reikia nepalikti maisto likučių, o jei pastebima, kad rausiami urvai prie pamatų, ar kitose vietose, derėtų juos užpilti žvyru ar skalda“, – pataria įmonės „Kauno Grūdai“ kenkėjų kontrolės padalinio vadovas Ąžuolas Maštaras.

Norint išvengti nemalonumų, susijusių su įvairiais graužikais, reikia imtis prevencijos . Kad graužikai nepatektų į pastato vidų, visų pirma reikia užsandarinti plyšius, tarpus, skyles ir ventiliacijos angas sienose, tarpus tarp durų, garažo vartų ir kitose panašiose vietose.

Plyšius sienose reikėtų užsandarinti ne montažinėmis putomis, o tinko mišiniu, kad graužikai neprasigraužtų jų iš naujo. Ventiliacijos angas sienose reikėtų uždengti metaliniais tinkleliais, kurių „akutės“ dydis turėtų būti ne didesnis kaip 5x5 mm. Tarpus tarp durų, garažo vartų ir jų staktų reikėtų sumažinti iki 5-7 mm, kad graužikai negalėtų pralįsti ir patekti į pastato vidų. Per plyšius, kurie didesni nei 7 mm, jau gali pralįsti nedidelės pelės.

Rezultatas ne iš karto

Kaip pažymi Ą. Maštaras, naudojant jaukus – nereiktų tikėtis greito rezultato, o naikinimo periodu reiktų būti atidiems ir stebėti situaciją. „Suėdę jauką graužikai nenugaišta iš karto. Gali praeiti 3-7 dienos nuo pirmojo vyliaus suėdimo iki graužiko nugaišimo. Todėl reikia nuolat stebėti vylių kiekį dėžutėse ir papildyti jį, kai tik jis suėdamas“, – pataria „Kauno Grūdų“ atstovas Ą. Maštaras ir priduria, jog radus nugaišusius graužikus reikėtų juos surinkti ir tvarkyti laikantis aplinkosaugos ir higienos reikalavimų.

Graužikus reikia naikinti kompleksiškai

Norint išnaikinti graužikus būtina vienu kartu taikyti kompleksines priemones. Naudojant jaukų dėžutes pastatų išorėje, taip pat būtina naudoti spąstus ir lipnias priemones pastato viduje. Iš spąstų geriausiai tinka gyvagaudžiai spąstai, jais galima vienu kartu sugauti keletą graužikų, o lipnios priemonės tinka ten, kur techniškai spąstų padėti negalima. Tai pakankamai veiksminga sugaudant graužikus jau esančius patalpose, be to, sumažėja tikimybė, kad jauko paveikti graužikai, kurie visgi pateko į patalpas, nenugaiš tarpusieniuose ar kitose neprieinamose vietose, dėl ko vėliau gali atsirasti nemalonus kvapas.

Geriausiai kreiptis į specialistus

Kaip sako Ą. Maštaras, visgi ne visada įmanoma ir saugu patiems namuose naikinti graužikus. To priežasčių gali būti įvairių: netinkamai identifikuotas graužikas, problema pakankamai įsisenėjusi, naudojami netinkami jaukai ar chemikalai, netinkamai išdėlioti spąstai ir pan. Tad prieš imantis naikinti graužikus patiems, labai svarbu gerai apsvarstyti turimas galimybes. „Nerekomenduotina pastato viduje naudoti jaukų, nes, panaudojus juos neprofesionaliai, iškyla grėsmė apsinuodyti naminiams gyvūnams. Be to, nugaišus pastate graužikams, vėliau pakankamai ilgą laiką gali būti juntamas nemalonus kvapas“, – pažymi „Kauno grūdų“ atstovas Ą. Maštaras. Todėl jeigu matote, kad problema darosi rimta, arba ji yra įsisenėjusi – nedelskite, kreipkitės į specialistus.