To nepaneigs nei šunų mylėtojai, nei veterinarijos gydytojai – mažų veislių šunys, tokie kaip Jorkšyro terjerai, Čihuahua, Škotijos terjerai, Maltos bišonai (sąrašas tęstinis), iš tiesų labai populiarūs Lietuvoje. Tačiau retas žino apie ypatingus mažų veislių šunų poreikius ir priežiūros ypatumus. Kaip pabrėžia veterinarijos gydytojas Marius Mincė, norint auginti sveiką gyvūną, būtina įsigilinti į veislės ypatybes ir tinkamai atliepti jo kasdienius poreikius.
Greitesnė medžiagų apykaita ir jautresnė virškinimo sistema
Vis augantį mažų veislių šunų populiarėjimą lemia ne tik jų žaismingas charakteris, bet ir kompaktiškas dydis – miestų gyventojams, turintiems ribotą gyvenamąjį plotą, tačiau norintiems globoti keturkojį, tokie šuneliai tampa puikiu pasirinkimu.
Visgi, pasak veterinarijos gydytojo Mariaus Mincės, mažų veislių šunų organizmai turi unikalią fiziologiją, kuri skiriasi nuo didesnių veislių šunų. Be to, mažesnių veislių šunims būdinga ilgesnė gyvenimo trukmė, tuo pačiu tai reiškia, kad laikui bėgant gyvūnui gali pasireikšti vis daugiau įvairių sveikatos negalavimų. Todėl, anot veterinarijos gydytojo, labai svarbu, kaip gyvūnas auginamas, kokių prevencinių sveikatos priežiūros priemonių laikosi šeimininkai, o viena svarbiausių iš jų - kasdienė gyvūno mityba.
„Mažų veislių šunys pasižymi greitesne medžiagų apykaita – būtent dėl savo mažesnio kūno svorio ir didesnio aktyvumo, daugumos mažų veislių šunų organizmai sudegina daugiau kalorijų per trumpesnį laiką, nei didelių veislių šunų. Dėl šių priežasčių jų maistas turėtų būti subalansuotas ir gausus maistingųjų medžiagų, užtikrinančių optimalų energijos lygį, - sako Marius Mincė. – Čia galioja ir bendros rekomendacijos renkantis sausą pašarą – visada siūlau rintis super premium klasės pašarą mažų veislių šunims. Šie šunys pasižymi jautresne virškinimo sistema, turi polinkį į viduriavimą, vėmimą. Todėl maistą jiems reiktų rinktis ypač atsakingai, pastarasis turėtų būti lengvai virškinamas, hipoalerginis.“
Anot pašnekovo, ypač svarbu atsižvelgti į pašare esančius baltymus. Rekomenduojama naudoti pašarą su gyvulinės kilmės baltymais, tokiais kaip antiena, lašiša, ėriena, nes šie baltymai yra lengviau virškinami. „Baltymai padeda palaikyti raumenų masę ir kontroliuoti svorį, nes šie mažieji šuniukai yra linkę greičiau nutukti,“ – sako M. Mincė. - Be to, jų maistas turi būti lengvai virškinamas, kad organizmas maksimaliai pasisavintų visas naudingas medžiagas. Taip pat rekomenduojami begrūdžiai pašarai dėl kelių aspektų. Visų pirma, grūdai labai dažnai šunims sukelia alergiją. Antra, keturkojų pašaras su grūdais turi aukštesnį glikeminį indeksą, tad staigiai pakelia kraujo gliukozės lygį, suteikia greitos energijos, kuri taip pat greitai ir nukrenta. Tuo tarpu mūsų užduotis užtikrinti kuo tolygesnį energijos lygį mažiesiems keturkojams visos dienos bėgyje, kurios jiems reikia dėl savo judrumo. Taip pat išskirčiau ir žarnynui būtinas ir skaidulinės medžiagas, pavyzdžiui, saldžiąsias bulves, burokėlius, kurios būtinos sveikam virškinamajam traktui ir tolygios energijos užtikrinimui. Visomis minėtomis savybės pasižymi super premium klasės pašaras „Quattro“, rinkoje išsiskiriantis dar ir puikiais ėdamumo rodikliais dėl savo inovatyvios technologijos, kuomet pašaro granulė yra padengiama liofilizuota (šaltyje džiovinta) mėsa. Džiovinimo šaltyje technologija (angl. freeze dried) leidžia gamintojui užtikrinti, kad kiekviena granulė yra padengta mėsa, leidžia išsaugoti visas svarbiausias maistines savybes, o augintiniai šio pašaro skonį ir kvapą tiesiog dievina.“
Ypatingas dėmesys dantų higienai
Veterinaras M. Mincė pažymi, kad ne mažiau svarbi ir mažųjų augintinių dantų higiena - nepakankama dantų priežiūra gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant infekcijas ir dantų praradimą. „Mėgstu sakyti, kad visi šunys, kad ir kokios veislės jie bebūtų, turi vienodą skaičių dantų. Tačiau mažesnių veislių šunų nasrai yra kitokie, turintys savo ypatybių. Įprasta manyti, kad mažų veislių šunų pašaras turėtų būti smulkių granulių, mat šunims gali būti sunku sukramtyti stambesnes pašaro granules. Tačiau norėčiau paneigti šį mitą. Mažų veislių šunims, dėl jų žandikaulio ypatumų, ilgesnės gyvenimo trukmės, dažniau gresia dantų problemos, tokios kaip apnašos, akmenys ir dantenų uždegimai. Tinkamai parinktas pašaras gali veikti prevenciškai ir atitolinti dantų problemas. Svarbu pabrėžti, kad nereikia bijoti didesnių pašaro granulių, nes būtent jos padeda natūraliai valyti dantis kramtymo metu, sumažina dantų akmenų susidarymo riziką. Be to, šuo ilgiau kramto ir tai padeda reguliuoti sotumo jausmą, nepersivalgyti“, - akcentuoja specialistas.
Veterinarijos gydytojas Marius Mincė pokalbį apibendrina patarimais: „Reguliariai tikrinkite savo augintinio svorį ir konsultuokitės su veterinarijos gydytoju, jei pastebėsite pokyčių jo apetite ar elgesyje. Tinkama mityba yra gyvybiškai svarbi jūsų šuns sveikatai ir gerovei, todėl renkantis pašarą svarbu atsižvelgti ne tik į šuns veislę, bet ir į jo amžių – noriu priminti, kad mažų veislių šunys subręsta greičiau (būdami 9-12 mėnesių amžiaus), nei didelių veislių šunys (18-24 mėnesių amžiaus). Pasirūpinkite, kad jūsų šuo turėtų nuolatinę prieigą prie švaraus, šviežio vandens. Venkite duoti augintiniui žmonių maisto, reguliariai valykite savo šuns dantis. Laikydamiesi šių patarimų ženkliai prisidėsite prie savo keturkojo sveikatingumo“.