AB „Kauno grūdai“ (toliau – „Bendrovė“) tiekėjų elgesio kodekse apibrėžiamas elgesys, procesai ir procedūros, kurių mes tikimės iš savo tiekėjų. Visi tiekėjai privalo laikytis šio Tiekėjų elgesio kodekso, kaip ir visų kitų taikomų įstatymų bei teisės aktų. Rinkdamasi tiekėjus Bendrovė ir jos dukterinės įmonės atsižvelgs, be kitų komercinių aspektų, į tai, kaip yra laikomasi šių reikalavimų. Mes tikimės, kad mūsų tiekėjai visada stengsis išlaikyti socialinę atsakomybę ir atsakomybę už aplinkos apsaugą visuose verslo santykiuose visose valstybėse, kuriose jie vykdo savo veiklą.
Tiekėjų elgesio kodeksas laikomas sutarties dokumentu ir yra neatskiriama bet kurios sutarties, sudarytos tarp AB „Kauno grūdai“ ir tiekėjo, dalis.
1. Teisinis reguliavimas
1.1. AB „Kauno grūdai“ yra įsipareigojusi visame pasaulyje konkuruoti garbingai, sąžiningai ir visapusiškai laikydamasi visų taikomų įstatymų ir teisės aktų. Bendrovė draudžiama bet kokios formos korupcija, turto prievartavimas ir grobstymas, o su tokio pobūdžio praktika užsiimančias tiekėjais nebendradarbiaujama.
2. Interesų konfliktas
2.1. AB „Kauno grūdai“ ir jos akcininkai tikisi, kad Bendrovės darbuotojai bendrauja su trečiosiomis šalimis arba priima sprendimus Bendrovės vardu taip, kad nekeltų rizikos Bendrovės reputacijai. Verslo sandoriai turi būti vykdomi atsižvelgiant į Bendrovės interesus. Darbuotojai ir jų artimieji šeimos nariai (darbuotojo ir darbuotojo sutuoktinio(-ės) giminaičiai, kurie nėra tolimesni už pirmos eilės pusbrolius/pusseseres) turėtų vengti situacijų, kurios gali sukelti konfliktą tarp darbuotojo pareigos Bendrovei ir asmeninių interesų. Nei darbuotojas, nei darbuotojo artimi šeimos nariai negali gauti neteisėtos naudos iš su Bendrove susijusios veiklos.
2.2. Tiekėjas verslo sprendimus priima savarankiškai ir užtikrina, kad verslo interesai būtų griežtai atskirti nuo privačių interesų.
3. Kova su korupcija
3.1. Bendrovėje laikomasi nulinės tolerancijos korupcijai, įskaitant, bet neapsiribojant, kyšininkavimą, turto prievartavimą ir sukčiavimą, politikos. Be to, iš tiekėjų yra reikalaujama, kad vykdydami veiklą jie laikytųsi aukščiausių etikos standartų.
4. ,,Atvirų durų“ politika ir lygi konkurencija
4.1. Bendrovė jokiomis aplinkybėmis negali pažeisti bendrųjų ar specialiųjų konkurencijos nuostatų ir įstatymų, tokių kaip neteisėtas bendradarbiavimas kainodaros srityje ar neteisėtas rinkos pasidalijimas. Bendrovėje draudžiami nepagrįsti prekybos suvaržymai. Bendrovė nuoširdžiai vertina kiekvieną ir visas įmones, norinčias tapti mūsų tiekėjais ir partneriais, suteikdama kiekvienam nešališką bei sąžiningą galimybę taip padaryti, nepaisydama tautybės, regiono, dydžio. Kiekvienam, dėl tam tikrų priežasčių netapusiam mūsų partneriu, nurodoma to priežastis.
5. Finansiniai įnašai, pinigų plovimas, prekyba vertybiniais popieriais pasinaudojant viešai neatskleista informacija, kyšininkavimas
5.1. Jokiems asmenims ar valdžios organų pareigūnams negalima duoti jokių kyšių ar kokio kito neteisėto ar netinkamo atlygio.
5.2. Bendrovė laikosi politikos, kuria siekiama nedalyvauti tokioje teisėkūros ir politinėje veikloje kaip, pavyzdžiui, lobistinė veikla, dovanų valstybės pareigūnams teikimas ir politinių įnašų darymas.
5.3. Bendrovė tikisi, kad visi tiekėjai bus įsipareigoję užkirsti kelią sukčiavimui, stengsis tokius atvejus aptikti ir apie juos pranešti (įskaitant suklastotų finansinių ataskaitų rengimą), taip pat bus įsipareigoję palaikyti tokių atvejų riziką mažinančią kontroliuojamą aplinką.
6. Dovanos ir svetingumas
6.1. Bendrovė tikisi, kad visos verslo dovanos, pramogos ar svetingumas nebus nepagrįstai didelės vertės ir bus skiriamos tik geriems verslo santykiams palaikyti, o ne sprendimams kokiu nors būdu paveikti.
7. Konfidenciali ir išskirtinė informacija
7.1. Tiekėjas privalo laikyti komercines ir verslo paslaptis, taip pat ir visą kitą konfidencialią informaciją, griežtai konfidencialia informacija. Tokia informacija turi būti tinkamai apsaugota nuo jos atskleidimo trečiosioms šalims. Be to, trečiosios šalys negali turėti jokios prieigos prie tokios informacijos.
8. Žmogaus teisės
8.1. Bendrovė remia tarptautiniu mastu pripažintas žmogaus teises. Mes laikysimės visų taikomų įstatymų, kuriais apibrėžiamas elgesys su mūsų darbuotojais ir kitomis suinteresuotomis šalimis. Mes primygtinai reikalaujame, kad mūsų tiekėjai taip pat laikytųsi šių principų ir esame įsipareigoję padėti visiems savo tiekėjams ir kitiems partneriams jiems imantis panašaus savo veiklos vertinimo ir plėtojant savo požiūrį į pagarbą žmogaus teisėms:
8.1.1. gerbti kiekvieno asmens orumą, privatumą ir teises;
8.1.2. atsisakyti pasinaudoti kokio nors asmens darbo jėga prieš jo valią;
8.1.3. drausti seksualinio, prievartinio, grasinančio, įžeidžiančio ar išnaudojančio pobūdžio elgesį, įskaitant gestus, kalbą ar fizinį kontaktą.
9. Darbo standartai
9.1. Darbo laikas. Tikimasi, kad visi tiekėjai laikysis visų darbo laiką reglamentuojančių teisės aktų, kurie taikomi tose šalyse, kuriose jie vykdo savo veiklą. Bet koks viršvalandinis darbas turi būti savanoriškas.
9.2. Visi darbuotojai yra tinkamo amžiaus. Tiekėjai imasi tinkamų priemonių siekdami užtikrinti, kad jų pačių gamybos ar veiklos vykdymo vietose ar jų subrangovų gamybos ar veiklos vykdymo vietose nebūtų naudojamasi vaikų darbo jėga.
9.3. Darbas atliekamas remiantis laisva valia sutartomis ir dokumentais įformintomis įdarbinimo sąlygomis. Tiekėjai negali naudoti bet kokios formos priverstinio darbo, darbo už įsiskolinimus, vergijos ar prekybos žmonėmis.
9.4. Darbuotojų teisės yra gerbiamos. Tikimasi, kad tiekėjai su visais savo darbuotojais elgsis pagarbiai ir oriai. Įdarbinant, mokant darbo užmokestį, suteikiant galimybę mokytis, skiriant aukštesnes pareigas ar nutraukiant darbo sutartį nėra diskriminuojama dėl etninės kilmės, rasės, odos spalvos, religijos, kastos, amžiaus, negalios, lyties, šeiminės padėties, nėštumo, seksualinės orientacijos, narystės profesinėje sąjungoje ar politinių pažiūrų.
9.5. Teisingas darbo užmokestis. Tiekėjai turi mokėti sąžiningą darbo užmokestį, kuris, mažų mažiausiai, atitinka teisinius standartus arba taikomas nacionalines normas.
10. Sauga ir sveikata
10.1. Tiekėjas laikosi visų taikomų su sveikata ir sauga susijusių įstatymų ir teisės aktų. Tiekėjas imasi aktyvių priemonių siekdamas užtikrinti ir nuolat gerinti darbo sąlygas savo darbuotojams, rangovams ir lankytojams jų saugos ir sveikatos srityje.
10.2. Bendrovė siekia bendradarbiauti su visais tiekėjais, kad įvykdytų savo įsipareigojimą užtikrinti savo darbuotojų saugą ir gerovę.
11. Reikalavimai kokybei
11.1. Tiekėjai visada teiks AB „Kauno grūdai“ produktus ir paslaugas, atitinkančias visus vietos įstatymuose numatytus atitinkamiems produktams ir paslaugoms taikomus kokybės standartus, taip pat AB „Kauno grūdai“ kokybės reikalavimus.
11.2. Produktų kokybė ir sauga. Sąžiningas elgesys su klientais ir verslo partneriais reiškia, kad mes didžiuojamės savo darbu, o svarbiausiu prioritetu laikome savo produktų kokybę bei saugą. Mes kuriame ir gaminame aukštos kokybės, maistingus ir saugius maisto ir pašarų produktus, taip pat aukštos kokybės pramonės produktus, kurie pateisina sutartus lūkesčius. Norėdami, kad mūsų produktai atitiktų įstatymuose ir teisės aktuose nurodytus reikalavimus arba netgi juos viršytų, turime veikti kartu. Tik taip galime išlaikyti išskirtinius savo kokybės ir saugos standartus.
11.3. Tiekėjai turės įrodyti, kad jie yra įsidiegę kokybės valdymo sistemas. Maisto produktų vertės grandinės tiekėjai turi turėti patikimas maisto saugos sistemas. Apie visas abejones dėl produktų saugos reikia nedelsiant pranešti AB „Kauno grūdai“.
12. Gyvūnų gerovė
12.1. Tuo atveju, kai gaminant AB „Kauno grūdai“ prekes kaip žaliava yra naudojami gyvūnai ar jų dalys, jų gyvenimo metu su gyvūnais turi būti elgiamasi gerai ir etiškai.
12.2. Kai gaminami gyvūninės kilmės produktai, gyvūnų gerovė turi būti užtikrinama visoje tiekimo grandinėje. Su gyvūnais turi būti elgiamasi, mažų mažiausiai, pagal taikomus nacionalinius gyvūnų gerovės įstatymus.
12.3. Visi gyvūnai turi būti sveiki, o prieš skerdžiant jie turi būti apsvaiginami. Susirgę gyvūnai turi būti gydomi. Gydymui skirti antibiotikai turi būti naudojami tinkamai, jų naudojimas turi būti ribojamas.
13. Atsakomybė už aplinkos apsaugą
13.1. Tiekėjai laikosi taikomų aplinkos apsaugos įstatymų, teisės aktų ir standartų bei stengiasi sumažinti savo veiklos ir produktų poveikį aplinkai. Jie skatina imtis priemonių, kuriomis siekiama užkirsti kelią taršai ir išsaugoti bei kaip įmanoma efektyviau naudoti jų veiklai reikalingus gamtos išteklius.
13.2. Tiekėjai pripažįsta, kad atsakomybė už aplinką yra neatsiejama nuo produktų gamybos. Mes tikimės, kad mūsų tiekėjai:
13.2.1. laikosi visų taikomų aplinkos apsaugos įstatymų;
13.2.2. taršos prevencija ir išteklių mažinimas. Teršalų išmetimas ir išleidimas bei atliekų susidarymas taršos šaltiniuose arba operacijose yra mažinamas arba pašalinamas;
13.2.3. pavojingos cheminės medžiagos ir kitos žmonėms ir aplinkai pavojų keliančios medžiagos yra identifikuojamos, ženklinamos ir valdomos siekiant užtikrinti saugų jų tvarkymą, pervežimą, laikymą, naudojimą, perdirbimą arba pakartotinį naudojimą ir šalinimą;
13.2.4. kietųjų atliekų tvarkymo paslaugų tiekėjas taiko sistemingą požiūrį į kietųjų atliekų (pavojingų ir nepavojingų) identifikavimą, valdymą, mažinimą ir atsakingai jas šalina ar perdirba;
13.2.5. pavojingos medžiagos valdomos laikantis taikomų įstatymų, teisės aktų ir standartų, taip pat vidaus taisyklių ir procedūrų, įskaitant ženklinimą tokių medžiagų perdirbimui ir šalinimui. Tiekėjai turi imtis visų įmanomų priemonių, kad būtų išvengta pavojingų medžiagų išsiskyrimo, gaisro, sprogimo ir kitų didelių nelaimingų atsitikimų, galinčių padaryti didelės žalos jų pačių darbuotojams, patalpoms, vietinėms bendruomenėms ir aplinkai;
13.2.6. vandentvarkos paslaugų tiekėjas įdiegia vandens valdymo programą, kuri dokumentuoja, charakterizuoja ir stebi vandens šaltinius, vandens naudojimą ir išleidimą, taip pat ieško galimybių tausoti vandenį bei kontroliuoja taršos kanalus. Prieš nuotekų pašalinimą ar išleidimą visos nuotekos turi būti charakterizuojamos, stebimos, kontroliuojamos ir apdorojamos pagal taikomus reikalavimus. Tiekėjas nuolat stebi nuotekų valymo ir sulaikymo sistemų veikimą, kad užtikrintų optimalų jų našumą ir atitiktį teisės aktams;
13.2.7. išmetimai į orą, ribinis triukšmas ir nuotekų išleidimas atitinka taikomus vietos įstatymus;
13.2.8. energija naudojama efektyviai, o šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas yra mažinamas. Tiekėjai turi ieškoti ekonomiškai efektyvių būdų pagerinti energijos vartojimo efektyvumą ir sumažinti jų energijos suvartojimą bei šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą;
13.2.9. moko savo darbuotojus ir suteikia būtinus išteklius, kad jie būtų supažindinti su savo asmenine atsakomybe už aplinkos apsaugą;
13.2.10. mūsų tiekėjai turi tokius pačius standartus taikyti savo tiekėjams, rangovams ir subrangovams, ir, jei to prašoma, turi sugebėti tai įrodyti.
14. Tvarumas
14.1. Tai yra vienas iš pagrindinių veiklos principų. Operacijos, tiekimas, gamyba, produktų platinimas ir paslaugų teikimas turi būti vykdomi siekiant prisidėti prie aplinkos apsaugos ir išsaugojimo. AB „Kauno grūdai“ palaiko ir skatina tvarią veiklos, ūkininkavimo praktiką ir tvarias žemės ūkio gamybos sistemas. Tai yra AB „Kauno grūdai“ tiekimo strategijos ir tiekėjų atsirinkimo dalis. AB „Kauno grūdai“ tikisi, kad tiekėjas nuolat stengiasi gerinti savo veiklos efektyvumą ir tvarumą.
15. Vietinio verslo rėmimas
15.1. Esame lietuviška įmonių grupė ir savo filosofija. Tradicijų puoselėjimas susijęs su socialiai atsakinga veikla: mums yra artimos lietuviškos šventės, žmonės ir problemos, su kuriomis susiduria mūsų tautiečiai. Telkiame pastangas, prisidedame finansiškai ir idėjiškai prie tautiečių gerbūvio gerinimo. Atlikdami pirkimus, turėdami lygiaverčius pasiūlymus, pirmenybę teiksime vietiniam verslui, gamintojams.
16. Tiekėjų valdymo sistemos
16.1. Tiekėjas imasi pozityvių veiksmų, kad atitiktų šio kodekso reikalavimus ir įtrauktų šiame kodekse išdėstytus principus į savo veiklą. Be to, tiekėjas turi imtis priemonių siekdamas užtikrinti, kad šių reikalavimų laikytųsi ir jo tiekėjai bei tų tiekėjų tiekėjai.
16.2. Tiekėjas turi atitinkamus įrašus, įrodančius, kad jis laikosi šio kodekso reikalavimų ir gali, AB „Kauno grūdai“ to pareikalavus, pateikti tai pagrindžiančią informaciją. AB „Kauno grūdai“ to pareikalavus, Bendrovės paskirtam auditoriui suteikiama prieiga prie įrašų ir kitos informacijos, kad būtų galima patikrinti, ar šių reikalavimų yra laikomasi.
17. Tiekėjų vertinimas
17.1. Pirkimų tarnyba AB „Kauno grūdai“ reguliariai atlieka sąžiningą, skaidrų, objektyvų ir argumentuotą teikėjų įvertinimą, taip siekdama palaikyti stabilius santykius su geriausiais technologijos, kokybės, kainos, tiekimo galimybių, vadybos ir socialinės atsakomybės stabilumo aspektais tiekėjais.
18. Auditas
18.1. Bendrovė pasilieka teisę periodiškai tikrinti bet kurio tiekėjo patalpas. Visi tokių auditų rezultatai bus pateikti tiekėjui, aiškiai nurodant tobulintinas sritis. Bendrovė tikisi, kad po tokio audito tiekėjas operatyviai išspręs audito metu nustatytas problemas ir, to paprašius, pateiks tai patvirtinančius dokumentus.
19. Tiekėjų atsakomybė
19.1. Jeigu Tiekėjas susiduria su sunkumais ištaisant neatitikimus Tiekėjų etikos kodeksui, skatiname Tiekėją kreiptis į Bendrovės atstovus ir kartu ieškoti galimų sprendimų, siekiant juos pašalinti (Tiekėjas gali užpildyti nuorodą Bendrovės tinklalapyje (nuoroda).
19.2. Sąžiningas pranešimas apie galimus neatitikimus nedarys įtakos Tiekėjo santykiams su Bendrove, jeigu Tiekėjas imsis veiksmų šiam neatitikimui šalinti ir jį pašalins.
19.3. Tiekėjui teikiant neteisingą informaciją, vengiant taisyti nustatytus neatitikimus arba paaiškėjus, kad padarytų pažeidimų ar nustatytų neatitikimų negalima ištaisyti, Bendrovė pasilieka teisę įvertinti tokias Tiekėjo elgesio pasekmes Bendrovės ir Tiekėjo vykdomos (-ų) sutarties (-ių) apimtimi. Tai gali turėti įtakos sprendimams dėl tolimesnio bendradarbiavimo.
19.4. Tiekėjų etikos kodeksas skelbiamas interneto svetainėj https://kaunogrudai.lt/.